Upe Gauja

Gauja ir Latvijas garākā upe. Tā ir 452 km gara un tek gan Latvijā, gan arī Igaunijā, vai pareizāk sakot, tā robežojas ar Igauniju.

Agrāk tika uzskatīts, ka Gaujas sākums ir Alauksta ezers, bet tā ūdens līmeņa pazemināšanās dēļ ir aizaugusi izteka – Gaujiņa, tāpēc tagad par Gaujas izteci tiek uzskatīta Ežupīte. Tā atrodas Amatas novadā Elkas kalna pakājē. Tās izteka ir Baltijas jūras līcī pie Carnikavas.

Gauja ir viena no gleznainākajām upēm Latvijā un pat var pretendēt uz pasaules slavu, jo tek cauri Gaujas senlejai, kas priecē ar satriecošiem skatiem visos virzienos. Pie Gaujas ir gan klintis, alas, apskates objekti un daudz, daudz cita ko ir vērts redzēt. Gaujas senleja priecē gan pašmāju ceļotājus, gan tūristus no visas pasaules.

Gaujai ir arī diezgan daudz pieteku. Lielākās no tām ir Brasla, Tirza, Amata, Rauna, Abuls un citas. Ir arī ļoti daudzas pavisam nelielas vai jau pilnībā izzudušas upes un upītes visā Gaujas garumā.

Gauja ir arī ļoti mainīga upe, jo tās gultne ir smilšaina un tā mēdz nedaudz mainīt savu tecējumu. Krasti vietām nogrūst un upe samazina kādu no līkumiem. Kopumā, Gauja ir ļoti līkumaina upe. Arī tās smilšainā gultne ietekmē plūsmas virzienus un izmaiņas. Protams, laika gaitā ir pašsaprotami, ka upe maina savu tecējumu, jo, kā jebkura upe, tā izskalo krastus vai cilvēku darbības rezultātā tiek radīti apstākļi, kas to ietekmē.

Gauja ir arī bagāta upe zivju ziņā. Šajā upē ir iespējams nozvejot tādas zivis kā līdakas, asarus, salates, vimbas, vēdzeles, raudas un citas zivis.

Gauja arī ir bīstama upe, peldēties šeit vajadzētu uzmanīgi. Upē diezgan bieži ir sastopami atvari, kas var ieraut nelaimīgo un neļaut atkal izpeldēt. Šie ūdens slazdi var būt ļoti bīstami. Tāpat, vietām Gaujas gultne nav nostiprinājusies, nostājoties smiltīs, ir iespējams tajās iestigt. Šīs smiltis sauc par plūstošajām smiltīm, tās var būt ļoti bīstamas. Šo iemeslu dēļ, Gaujā ir speciālas vietas, kur ir droši peldēties, meklēt kādas citas vietas nebūtu īpaši ieteicams.

Lai arī tā ir bīstama, tā ir arī viena no populārākajām upēm ūdens tūristu vidū. Pie upes ir daudz dažādu atpūtas bāžu, kas piedāvā izīrēt laivas izbraucieniem pa šo gleznaino upi. Arī Gaujas krasti piedāvā dažādus piedzīvojumus un neaizmirstamas emocijas. Šeit ir gan dabas takas, gan alas, kuras varam doties izpētīt.

Gauja ir upe ar lielu vēsturisko un kultūras mantojumu, kuru mēs varam apskatīt un novērtēt. Šī upe sniedz daudz tāda, ko nespēsim iegūt nekur citur, tāpēc tā noteikti ir vieta, ko ir vērts apskatīt un varam to darīt visā tās garumā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *