Augšlīgatne un Līgatne

Lai nokļūtu Līgatnē, vispirms ir jāzina, ka atrodamas divas vietas, ko Latvijā sauc par Līgatni: Augšlīgatne un Līgatne, kurā atradās papīrfabrikas ciemats. Pirmās mājas šeit tika uzceltas Brīvības ielā, no kurām daudzās vēl joprojām dzīvo līgatniešu pēcteči. Savukārt Līgatnes apkārtne piedāvā savdabīgu dabas objektu apskati.

Papīrfabriku izveidoja  Līgatnes upes krastā 19. gadsimtā. Šobrīd Līgatnes vēsturisko centru pa tūrisma takām var izstaigāt, iztēlojoties, kā darbojies strādnieku ciemats. Tas 20. gadsimta sākumā bija augstas dzīves līmeņa paraugs, kurš skaitījās moderns izveidojums arī Eiropas mērogā. Papīrfabrikas strādniekiem bija piešķirti dzīvokļi, kā arī kurināmais un ūdens bez maksas šīs privilēģijas baudot līdz Otrā pasaules kara beigām. Tagad no bijušajām būvēm saglabājusies skola, slimnīca, aptieka un papīrfabrikas klubs, kurā mūsdienās iemājojis kultūras centrs. Līgatnes direktoru viesu nams, tagadējā pirmsskolas izglītības iestāde, ir celtne, kas pielietojumu radusi arī šodien. Skaistās iekštelpas ar podiņu krāsni un vītņu kāpnēm priecē acis gan bērniem, gan pedagogiem un vecākiem.

Interesants apskates objekts vēsturiskajā centrā, kā arī vieta, kur darboties un aktīvi pavadīt laiku Līgatnes pilsētā, ir Amatu centrs. Tajā vietējie amatnieki ne vien izstādījuši savus darbus, bet arī nodod prasmes interesentiem. Šeit tiek rīkotas dažādas darbnīcas: papīra liešana, filcēšana, rotaslietu darināšana, rotaļlietu izgatavošana, ziepju vārīšana un meistarklases daudzās citās nodarbēs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *