Līgatne

Līgatne ir viena no Latvijas pilsētām, kas atrodas Vidzemē, Gaujas kreisajā krastā. Pilsētas vārds ir cēlies no Līgatnes upes, kas šajā vietā ietek Gaujā. Šo pilsētu arī mēdz dēvēt par alu pilsētu.

Pirmās, vēsturiskās, liecības par šo pilsētu ir atrodamas jau 17. gadsimta pirmajā pusē. Taču 1815. gadā šī pilsēta guva lielu atgrūdienu savā attīstībā, jo Konrāds Justus Štorhs, zīda tirgotājs no Rīgas, iegādājās šeit zemes gabalu, uz kā celt papīra dzirnavas. Kopš tā laika, Līgatnē tika ražots papīrs. Sākotnēji to ražoja ar rokām, pašā sākumā pat miltu dzirnavās, bet 1816. gadā tika pabeigtas papīra dzirnavas, kur tas tika ražots. Papīrs ar rokām tur tika ražots līdz pat 1871. gadam. 1830. gadā tika uzcelta arī galvenās un vidus fabrikas ēkas kur Līgatnes papīrfabrika darbojas līdz pat 2014. gadam.

Visā šajā laikā, kamēr jau darbojas papīra ražošana, Līgatne pamazām attīstījās kā apdzīvota vieta, bet pilsētas nosaukumu tā ieguva tikai 1993. gadā. Pati pilsēta ietilpst Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Parks pastāv jau kopš 1973. gada, tāpēc varam spriest, neskatoties uz to, kad tika gūts pilsētas nosaukums, Līgatne ir vecāka par parku. Saistībā ar Gaujas Nacionālo parku, pie Līgatnes atrodas vairāk kā5 km garas dabas takas. Šajās dabas takās ir iespējams gan doties pastaigās kājām, gan izbraucienos ar velosipēdiem. Šeit esošajos voljeros ir iespējams apskatīt dažādus putnus un dzīvniekus, raksturīgus Latvijai.

Līgatnē ir arī atpazīstamā Līgatnes pārceltuve pār Gauju. Šāda veida pārceltuve ir vienīgā visā Baltijā. Savulaik pār Gauju bija trīs tilti, bet tie tika iznīcināti un tika ierīkota šī pārceltuve. Ņemot vērā Gaujas tuvumu, Līgatne ir viens no tūristu pieturas punktiem ceļā pa Latviju. Šajā vietā ir iespējams apskatīt Gaujas neparastos izliekumus un klinšainos krastus. Gaujas krastos un citviet Līgatnē ir diezgan plašs klāsts dažādu alu, iežu un citu dabas veidojumu. Protams, ir arī cilvēku radītas alas un dabas brīnumi, ko šeit ir iespējams apskatīt.

Līgatnē ir vairāki muzeji, kur var apskatīt gan amatniecības un zemkopības eksponātus gan arī dabas muzeji. Līgatne, ņemot vērā tās izmērus un vēsturi, ir pārpilna ar dažādām aktivitātēm un apskates objektiem. Viens no šādiem apskates objektiem ir arī slepenais padomju bunkurs. Šis bunkurs, kuram tikai 2003. gadā tika noņemts slepenības zīmogs, ir padomju kodolkatastrofas bunkurs, kurā ir saglabājies viss autentiskais. Tā ir ļoti interesanta vieta, kuru apmeklēt gan tūristiem, gan Latviešiem, kas to nekad nav redzējuši.

Varam droši teikt, ka Līgatnes pastāvēšana ir ļoti cieši saistīta ar papīrfabriku, kura to, būtībā, radīja. Arī mūsdienās tā ir liela daļa pilsētas, laikam ejot, Līgatne ir attīstījusies par gan kultūras, gan amatniecības, industrijas un ekonomikas centru. Protams, tā nav tik liela, kā Rīga, bet tā ir pietiekoši ievērojama. Tūristiem šeit pavisam noteikti ir daudz, ko apskatīt un darīt, un ne tikai tūristiem.

Līgatnes novadā ir divas vietas, kuras mēdz dēvēt par Līgatni. Tā ir Augšlīgatne un Lejas Līgatne jeb Līgatne. Papīrfabrika, dabas takas, slepenais bunkurs un daudzi citi apskates objekti atrodas tieši Līgatnē, Lejas Līgatnē. Doties uz šo lielisko pilsētu un apskatīt ne tikai to, bet arī tās apkārtni noteikti ir vērts ne tikai tūristiem, bet arī citu pilsētu iedzīvotājiem, to noteikti nenāksies nožēlot.